Budżet Obywatelski Starogard Gdański 2025

Bo... Ty decydujesz

Zagłosuj na Budżet Obywatelski 2025 Zaznacz tylko jeden projekt (Wymagane)

Projekt polega na kompleksowej modernizacji dachu i budynku Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Starogardzie Gdańskim. Modernizacja dotyczy budynku, w którym znajdują dwa szpitale dla kotów, kociarnia dla małych kotów, szczeniakarnia i izolatka dla psów. Łączna powierzchnia budynku wynosi 142 m². Rocznie z pomocy szpitalnej korzysta 150 kotów. Pomoc udzielana zwierzętom jest niezbędna by utrzymać je przy życiu. Pomieszczenia, w których mieści się szpital są bardzo stare i wymagają gruntownej modernizacji. Ich naprawa jest warunkiem utrzymania stałej pomocy najmniejszym podopiecznym Schroniska.

Zazieleńmy starogardzki Rynek – serce naszego miasta. Na przestrzeni wieków wygląd tego miejsca zmieniał się wielokrotnie. Drzewa pojawiały i znikały, wraz z przemijającymi modami i zmianami funkcji i potrzeb. Obecnie Rynek, jako centrum miasta, pełni głównie role reprezentacyjną, odwiedzany jest nie tylko przez mieszkańców, ale i turystów. Wielu osobom, zwłaszcza tym, pamiętającym wygląd tego miejsca sprzed lat, brakuje na nim zieleni, a co się z nią wiąże – cienia i chłodu. Sprawmy, by przebywanie na Rynku stało się przyjemniejsze, aby to miejsce ożyło, nie tylko dzięki odwiedzającym je ludziom, ale i śpiewom ptaków.
Projekt zakłada wykonanie dokumentacji technicznej i na jej podstawie częściowe rozpłytowanie Rynku oraz wykonanie nasadzeń.

Realizacja projektu na ul. F. Selmanowicza „Zagończyka”, która obejmuje następujące elementy:
Budowa ciągu pieszego o długości ok 130 m², szer. 2 m z kostki szacowany koszt (130 mx 600,00 zł/m) wynosi 78.000,00 zł.
Wykonanie oświetlenia ulicy ,,Zagończyka” ok. 9 lamp, szacowany koszt (9 lamp x 15.000,00 zł) wynosi 135.000,00 zł
Wykonanie dokumentacji technicznej, koszt 27.000,00
Łączny koszt projektu wynosi 240 000 zł.

Projekt polega na budowie boiska do piłki nożnej na osiedlu Przylesie. Boisko będzie wykonane z nawierzchni ze sztucznej trawy.  Boisko do gry w piłkę nożną wykonane ze sztucznej trawy lub tartanu przy wykorzystaniu 2 istniejących bramek. Wymiary obwodu boiska, długość- 30 m, szerokość- 20 m. Projekt przewiduje także przygotowanie dokumentacji projektowej oraz budowę 20 metrów bieżących piłkochwytów i dwóch bramek. Profesjonalne boisko do gry w piłkę nożną, będzie stanowiło alternatywę dla boiska wielofunkcyjnego, umożliwiając mieszkańcom (głównie dzieciom i młodzieży) doskonalenie gry w piłkę nożną.

W ramach projektu częściowo zagospodarowany plac przy ul. Wróblewskiego zostanie zmieniony w atrakcyjne i bezpieczne miejsce aktywnej rekreacji, zabaw i wypoczynku szczególnie dla młodszych mieszkańców naszego miasta oraz seniorów. W ramach projektu zostanie stworzona dodatkowa infrastruktura związana z użytkowaniem placu, a także bezpieczeństwem osób korzystających z tego miejsca (monitoring). Wykonany zostanie drugi etap bezpiecznego placu zabaw z atrakcyjnymi urządzeniami dla użytkowników w każdym wieku, dodatkowymi atrakcjami dla najmłodszych i torem przeszkód dla starszych dzieci. Powstaną również urządzenia rekreacyjne dla rozwoju fizycznego i integracji dla starszych użytkowników oraz zielona enklawa spędzania czasu wolnego. Projekt przedstawia drugi etap zagospodarowania placu przy ul. Wróblewskiego mieszczącego się 100 metrów od ul. M. Kopernika i Al. Armii Krajowej.

Nie głosuję


Zagłosuj na pomnik Zaznacz tylko jeden pomnik (Wymagane)

Projekt pomnika Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim to wyraz połączenia historii, symboliki oraz funkcjonalności, stanowiący centralny punkt placu, gdzie niegdyś działy się ważne wydarzenia społeczne i patriotyczne.

Podstawa pomnika została zaprojektowana w taki sposób, żeby stopnie nawiązywały do schodów prowadzących do wejścia dworca. Na ich bokach znajdują się krótkie informacje dotyczące generała Józefa Hallera oraz odzyskiwania Starogardu Gdańskiego. Przechodzień zostaje wciągnięty w dialog z otoczeniem, odkrywając treści, które mogą zaszczepić w nim pogłębianie wiedzy na dany temat.

Projekt przedstawia dumnego generała Błękitnej Armi Józefa Hallera, pewnie kroczącego przez ziemię Starogardu Gdańskiego. Poza ta ma nawiązywać do wkroczenia w 1920 roku oddziałów polskich do Starogardu i przyłączenia tych ziem do Państwa Polskiego. Postać wykonana z brązu osadzona zostanie na granitowym cokole. Na przedniej ścianie cokołu widnieje syntetycznie przedstawione orle skrzydło, jako symbol najwyższych uczuć patriotycznych oraz walki o wolny kraj.

Nie głosuję